II spotkanie konsultacyjne przedstawicieli rzemiosła przygotowujące do prac w Radzie Dialogu Społecznego

utworzone przez | lis 10, 2018 | Aktualności, Bez kategorii

W dniach 8-9 listopada 2018 roku w Gdańsku-Jelitkowie odbyło się II spotkanie konsultacyjne przedstawicieli rzemiosła przygotowujące do prac w Radzie Dialogu Społecznego oraz promujące dialog społeczny.

Spotkania te sprzyjają wypracowaniu stanowisk w kluczowych dla środowiska kwestiach, które następnie są prezentowane w radach dialogu społecznego i radach rynku pracy na szczeblu krajowym i regionalnym.

Warmińsko-Mazurską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentował Prezes Pan Antoni Górski i Kierownik Wydziału Oświaty i  Centrum Kształcenia Zawodowego Pani Anna Zajączkowska.

II spotkanie konsultacyjne rozpoczęło się od omówienia zmian w systemie edukacji zawodowej związanych z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe i stanowiło kontynuację dyskusji z października br., jednakże dokładnym omówieniem innych zmian nie związanych bezpośrednio z egzaminami w rzemiośle (finansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, struktura szkolnictwa branżowego i inne). W uzupełnieniu przedstawiono także efekty ostatnich, półrocznych negocjacji z MEN, jako przykładu umiejętnego prowadzenia dialogu ze stroną rządową na temat wdrażania zmian w prawie oświatowym i promocji szkolnictwa zawodowego. Pierwszy dzień zakończyła prelekcja dotycząca badania reprezentatywności organizacji pracodawców i związków zawodowych.

Obok aktualnych tematów, jak kwestia Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, drugi dzień poświęcony był na omówienie projektu ustawy o rynku pracy, który – w związku z procedowaną w Parlamencie ustawą o Prawie oświatowym – będzie ponownie przedmiotem prac RDS. Przewidywane tam rozwiązania – jeśli wejdą w życie w prezentowanej wersji – również będą mocno wpływać na funkcjonowanie organizacji rzemiosła. Przewiduje się tam m.in. rozszerzenie składów rad rynku pracy, zmiany w priorytetach wydatków Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz powołanie Państwowych Centrów Aktywizacji Młodych – w miejsce OHP.

Ponadto uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania przewidywanych kierunków zmian w ustawie o rzemiośle, a także projektu ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Przedstawiona i omówiona została także propozycja KP Lewiatan dotycząca utworzenia Funduszu Podnoszenia Kwalifikacji/Kompetencji.

Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Rady Dialogu Społecznego.

Najnowsze wpisy

XVII Wojewódzki Zjazd Delegatów

XVII Wojewódzki Zjazd Delegatów

10 grudnia 2021 roku odbył się XVII Wojewódzki Zjazd Delegatów. Udział w zjeździe wzięli Delegaci z organizacji zrzeszonych oraz zaproszeni goście. Udzielono absolutorium organom statutowym Izby w kadencji 2018-2021. Prezesem Izby na kadencję 2021-2025 został Pan Adam...

czytaj dalej
Otwarcie Biura Senatorskiego

Otwarcie Biura Senatorskiego

12 marca 2024 roku Gustaw Marek Brzezin otworzył swoje Biuro Senatorskie w Ostródzie. Z tej okazji Senator zaprosił wielu zaprzyjaźnionych samorządowców i przedsiębiorców. Warmińsko-Mazurską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentowali: Prezes Izby Adam...

czytaj dalej

Umów się na darmowe konsultacje

Kliknij w przycisk po prawej stronie lub zadzwoń +48 89 527 61 88

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza:

14 + 6 =