W dniach 15-16 marca 2022 r. w Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego, odbyło się V Forum Szkól Rzemiosła pod hasłem „Doradztwo zawodowe a rynek pracy”.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele izb, cechów i branżowych szkół rzemieślniczych z całej Polski, partnerzy społeczni, przedstawiciele Komendy Głównej oraz Wojewódzkich Komend Ochotniczych Hufców Pracy a także przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Warmińsko-Mazurską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentowali: Prezes Izby Adam Przybysz i Kierownik Wydziału Samorządowo-Organizacyjnego Justyna Kaczorek.
Tegoroczne Forum Szkół Rzemiosła miało szczególny wymiar, bowiem zostało zorganizowane w ramach współpracy instytucji rynku pracy, jakimi są sieć organizacji rzemiosła oraz sieć jednostek Ochotniczych Hufców Pracy, a jego tematem przewodnim było doradztwo zawodowe. W trakcie spotkania zaprezentowano potencjał obu instytucji oraz nastąpiła wymiana doświadczeń i informacji na temat doradztwa zawodowego realizowanego przez organizacje rzemiosła oraz jednostki OHP w kontekście rozwiązań pożądanych przez obecny rynek pracy.
W trakcie spotkania omówiono m.in. następujące zagadnienia: Zmiany na rynku pracy, zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry, rola i zadania instytucji rynku pracy; Doświadczenia i dobre przykłady form doradztwa zawodowego realizowanego przez jednostki OHP; Doświadczenia i dobre przykłady organizacji przygotowania zawodowego w rzemiośle; zadania i rola organizacji rzemiosła; Rola dialogu społecznego z udziałem instytucji rynku pracy – obszary i formy współpracy; Rola organizacji rzemiosła we wdrażaniu programów krajowych i regionalnych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027; Działalność zakładów rzemieślniczych i ich sytuacja w kontekście wdrażanych od 1 stycznia 2022 r. zmian wynikających z Rządowego Programu Rozwoju „Polski Ład”; Aktualne działania izb rzemieślniczych i cechów w zakresie przygotowania zawodowego w rzemiośle, w kontekście zmian przepisów.
Podczas konferencji omówiono także szczególną rolę ZRP oraz OHP w kontekście obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej, zwłaszcza w procesie wsparcia młodych Ukraińców na polskim rynku edukacyjnym i rynku pracy.