V Forum Szkół Rzemiosła

utworzone przez | mar 18, 2022 | Aktualności

W dniach 15-16 marca 2022 r. w Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego, odbyło się V Forum Szkól Rzemiosła pod hasłem „Doradztwo zawodowe a rynek pracy”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele izb, cechów i branżowych szkół rzemieślniczych z całej Polski, partnerzy społeczni, przedstawiciele Komendy Głównej oraz Wojewódzkich Komend Ochotniczych Hufców Pracy a także przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Warmińsko-Mazurską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentowali: Prezes Izby Adam Przybysz i Kierownik Wydziału Samorządowo-Organizacyjnego Justyna Kaczorek.

Tegoroczne Forum Szkół Rzemiosła miało szczególny wymiar, bowiem zostało zorganizowane w ramach współpracy instytucji rynku pracy, jakimi są sieć organizacji rzemiosła oraz sieć jednostek Ochotniczych Hufców Pracy, a jego tematem przewodnim było doradztwo zawodowe. W trakcie spotkania zaprezentowano potencjał obu instytucji oraz nastąpiła wymiana doświadczeń i informacji na temat doradztwa zawodowego realizowanego przez organizacje rzemiosła oraz jednostki OHP w kontekście rozwiązań pożądanych przez obecny rynek pracy.

W trakcie spotkania omówiono m.in. następujące zagadnienia: Zmiany na rynku pracy, zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry, rola i zadania instytucji rynku pracy; Doświadczenia i dobre przykłady form doradztwa zawodowego realizowanego przez jednostki OHP; Doświadczenia i dobre przykłady organizacji przygotowania zawodowego w rzemiośle; zadania i rola organizacji rzemiosła; Rola dialogu społecznego z udziałem instytucji rynku pracy – obszary i formy współpracy; Rola organizacji rzemiosła we wdrażaniu programów krajowych i regionalnych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027; Działalność zakładów rzemieślniczych i ich sytuacja w kontekście wdrażanych od 1 stycznia 2022 r. zmian wynikających z Rządowego Programu Rozwoju „Polski Ład”; Aktualne działania izb rzemieślniczych i cechów w zakresie przygotowania zawodowego w rzemiośle, w kontekście zmian przepisów.

Podczas konferencji omówiono także szczególną rolę ZRP oraz OHP w kontekście obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej, zwłaszcza w procesie wsparcia młodych Ukraińców na polskim rynku edukacyjnym i rynku pracy.

Najnowsze wpisy

XVII Wojewódzki Zjazd Delegatów

XVII Wojewódzki Zjazd Delegatów

10 grudnia 2021 roku odbył się XVII Wojewódzki Zjazd Delegatów. Udział w zjeździe wzięli Delegaci z organizacji zrzeszonych oraz zaproszeni goście. Udzielono absolutorium organom statutowym Izby w kadencji 2018-2021. Prezesem Izby na kadencję 2021-2025 został Pan Adam...

czytaj dalej

Fryzjer

Fryzjer CHARAKTERYSTYKA ZAWODUFryzjer to specjalista, który zajmuje się strzyżeniem włosów, pielęgnacją, czesaniem, układaniem, farbowaniem, myciem oraz goleniem zarostu. Zawód fryzjera należy do grupy zawodów...

czytaj dalej

Umów się na darmowe konsultacje

Kliknij w przycisk po prawej stronie lub zadzwoń +48 89 527 61 88

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza:

3 + 9 =